Vedeli ste o tom, že v rámci zubného lekárstva je implantológia, ktorá sa zaoberá náhradou stratených zubov pomocou implantátov, najmladšou disciplínou? Ich história siaha do 19. storočia, keď sme sa snažili vyrobiť implantáty zo zlata či platiny, no z dlhodobého hľadiska to nemalo efektívny výsledok, preto prevrat prišiel až v 20. storočí. Dnes je v implantológii hlavnou zásadou individuálny prístup, keďže existuje obrovské množstvo druhov či postupov. Dá sa preto povedať, že implantát je „šitý“ na mieru. Vzhľad zubného implantátu pripomína skrutku, ktorá sa následne použije do hornej alebo dolnej čeľuste. Materiál je kompatibilný s ľudským telom, preto neexistuje obava z alergickej reakcie. Je totiž z titánu.

 

Dokonalá náhrada ľudského zubu

Implantát prichádza „na scénu“ v momente, keď je na mieste zdravého zubu chýbajúce miesto. Nielen z hľadiska estetickosti, ale aj z funkčnosti. Pokiaľ sa rozhodnete, že chýbajúce miesto nezaplníte implantátom, v celej ústnej dutine môžu nastať nepríjemné zmeny, a to deformácia čeľuste či kĺbové problémy. Implantáty sú zafixované v kosti, čiže vytvárajú stabilný základ pre novú zubnú náhradu – korunku. Existujú však prípady, keď pacientovi chýbajú väčšie množstvo zubov, dokonca aj všetky – v tomto prípade stačí menšie množstvo implantátov na prichytenie a technika sa nazýva ALL-ON-4 alebo ALL-ON-6. Implantát sa teda skladá zo spomínanej skrutkovej časti, ktorá sa zavádza do čeľuste, z krycej skrutky, čo predstavuje tú viditeľnú časť a zároveň zakrýva vstup do závitu implantátu a korunky nalepenej na kryciu časť.

Cesta k implantátu krok po kroku

Pokiaľ si váš prípad vyžaduje implantát, zákrok trvá u nás približne dve navštevy. Vstupná prehliadka je nevyhnutnosťou a takisto aj CT snímok, kde sa ukáže stav vašej kosti a to, či implantát bude môcť byť zavedený. V prípade, že je kosť nedostatočná na zavedenie implantátu, moderná technológia aktuálne umožňuje doplniť chýbajúcu kosť bez väčších problémov. Úkon sa nazýva aj augmentácia, teda dostavba kosti. Niekedy nemusí ísť o to, či je dostatok kosti, ale či je kosť v dobrej kvalite. Veľakrát sa stáva, že pacientovi chýbajú zuby už dlhší čas a na mieste preto dochádza k úbytku kosti, prípadne ak bolo v minulosti potrebné kvôli zápalu zub trhať.

Prvým krokom po úspešnej konzultácii je zavedenie titánovej skrutky, t. j. implantátu do kosti. Týmto krokom vznikne koreň nového zubu. Nemusíte sa však obávať, akokoľvek hrozivo to znie, zákrok je vykonávaný pod anestéziou, čiže je bezbolestný. Po zavedení implantátu sa v aktuálnej modernej dobe dá hneď napojiť aj korunka, ktorá je vyrábaná na mieru, presne podľa potrieb pacienta.

Po tom, ako si u nás zabezpečíte nový úsmev, je potrebné, aby bola v rámci prevencie vykonávaná prehliadka, a to aspoň raz za polroka.