Správna starostlivosť o zuby v pohodlí domova vám dokáže ušetriť nielen peňaženku, ale viete sa tým vyhnúť aj prípadnej bolesti. S technikou čistenia zubov vám poradí dentálny hygienik, ktorý vám pomôže vybrať tú najvhodnejšiu zubnú kefku, medzizubnú kefku a tiež ústnu vodu či niť. Čistenie medzizubných priestorov je totiž kľúčové pre odstránenie zvyškov potravy a povlaku, ktoré sa môžu usadzovať a tvoriť zubný kameň.

Okrem tejto pravidelnej a dôkladnej starostlivosti o zuby je však potrebné navštíviť stomatologickú ambulanciu kvôli profesionálnej dentálnej hygiene, a to minimálne dvakrát ročne. V našej ambulancii Dental Atelier disponujeme najmodernejšími technológiami, medzi ktoré patrí aj prístroj Airflow využívaný pri dentálnej hygiene. Ponúka unikátne riešenie pre prevenciu zubného kazu a parodontitídy. Zákrok je tak pre pacienta oveľa príjemnejší a účinnejší.

 

Ako prebieha dentálna hygiena v ambulancii?

Dentálna hygiena v našej stomatologickej ambulancii prebieha vo viacerých krokoch, čo, samozrejme, zahŕňa niekoľko procedúr. V prvom rade pacienta privítame a opýtame sa ho na anamnézu, užívané lieky či prípadné alergie, ochorenia, aby sme predišli nežiadúcim komplikáciám. Hygienik sa pozrie spolu s pacientom na röntgenovú snímku, kde je viditeľné, či je kosť v správnej úrovni – môže byť totiž aj ustúpená. Nasleduje usadenie do kresla, kde zisťuje, či má pacient v poslednom období nejaké ťažkosti – krvácanie z ďasien, bolesť,…

Prebieha vonkajšia kontrola, ktorá zahŕňa symetriu tváre, zhryz, a tá vnútorná, kde sa skontroluje jazyk, sliznica, zuby – či sa na nich nachádza zubný povlak, kameň, kaz.

Po týchto úkonoch nasleduje hlavné ošetrenie. Robíme tzv. GBT protokol (Guided Biofilm Therapy je nový, klinický, systematický a vedecky podložený najmenej invazívny koncept dentálnej hygieny, pozn. autorky), to znamená, že najprv sa zuby nafarbia a v zrkadle pacient uvidí, kde má povlaky či zubný kameň. Po tomto sa zúbky pieskujú, čím sa odstráni zubný povlak ultrazvukom, profesionálne sa vyčistia od pigmentov a škvŕn, ktoré sa bežne tvoria pri konzumácii jedla a nápojov. Po použití ultrazvuku je na rade manuálny „doťuk“, a to s ručnými nástrojmi.

Pieskovanie sa po tomto znovu zopakuje a zúbky sa aj zaleštia. Posledným krokom je inštruktáž, kde sa pacient dozvie všetky potrebné a dôležité informácie týkajúce sa už spomínanej správnej starostlivosti o svoj chrup, vrátane techniky a vhodného výberu zubnej a medzizubnej kefky.

Pravidelná dentálna hygiena v ambulancii je dôležitou súčasťou udržiavania zdravého ústneho prostredia a prevencie zubných problémov, preto vám náš hygienik navrhne aj termín ďalšej návštevy u nás.