Trhanie zubov, odborne nazývané aj extrakcia zuba, je stomatologický zákrok, ktorý znamená, že zub je potrebné vytiahnuť zo zubného lôžka chirurgicky. Je pochopiteľné, že úkon v nás vyvoláva strach či znepokojenie, no v našom článku sa vám posnažíme podrobnejšie vysvetliť, ako extrakcia prebieha, prečo k tomu dochádza, na čo sa treba pripraviť a aké sú ďalšie možnosti po tom, ako sa zub vytrhne.

 

Prečo extrakcia?

K extrakcii dochádza až v štádiu, keď je napríklad zub výrazne poškodený kazom, je príčinou čeľustného zápalu, prípadne zápalu kosti či fraktúrou. Takýto úkon je však vykonávaný šetrne, bezbolestne a v lokálnej anestézii. Existujú aj prípady, keď je extrakcia zuba neprípustná. Môže to byť prítomnosť ochorení ako akútna leukémia, pri poruche zrážanlivosti krvi či ťažkom srdcovom zlyhaní.

Medzi tie najčastejšie extrakcie patria zuby múdrosti, ktoré nám pri raste mnohokrát spôsobujú veľké ťažkosti v podobe bolesti hlavy, sánky, opuchu, zapálených ďasien či ťažkosti s otváraním úst. Trhanie nastáva vtedy, ak sa neprerežú úplne, majú zakliesnené korene, prípadne nemajú dostatok priestoru na ďalší rast. Dôsledkom tohto preto pristupujeme ku extrakcii, ktorá odstráni všetky vyššie spomínané ťažkosti.

 

Ako takýto úkon prebieha?

Pred zákrokom by ste nemali aspoň dvanásť hodín fajčiť. Predtým, ako stomatológ začne samotné vytrhávanie, vám v prvom rade pichne niekoľko injekcií na umŕtvenie daného zuba a jeho okolia. Po tom, ako anestetikum začne účinkovať, nasleduje jeho „vykývanie“, aby sa okolité lôžko o čosi rozšírilo a tým sa umožnilo bezpečnejšie vytrhnutie. Hneď, ako je zub voľnejší, prebieha trhanie a zastavenie prípadného krvácania. Okolie sa podloží gázou a stomatológ vás tiež oboznámi so starostlivosťou počas nasledujúcich dní, týždňov.

 

Zub je von. A čo teraz?

Extrakciu máte za sebou a z ambulancie odchádzate o jeden zub „ľahší“. V hlave vám určite prebehla myšlienka, čo teraz nasleduje? Po extrakcii zuba prichádza na rad opuch aj s bolesťou, ktoré by vás mali postupne opúšťať po jednom až dvoch dňoch. V prípade extrakcie zuba múdrosti treba taktiež počítať s miernym diskomfortom, predsa len, na mieste, kde bol zub, je aktuálne prázdne miesto, na ktoré si musíte zvykať.

Z extrakcie môžete odísť domov aj s novou zubnou náhradou, pokiaľ je to vo vašom prípade možné. V niektorých prípadoch sa poskytne aj dočasná náhrada alebo k náhrade dôjde po zahojení. Spomínaná dočasná náhrada sa však dáva aj z dôvodu zmeny chrupu po vytrhnutí a hojení.

Počas hojenia nesmiete zabúdať na hygienu – predídete tak rôznym infekciám a komplikáciám. Zuby si po zákroku môžete umývať klasicky, no miesto, kde prebiehala extrakcia, vynechajte. Neoplachujte príliš, aby sa nenarušila krvná zrazenina, ktorá sa tam v ranom hojení tvorí.

 

Náhrada zuba v podobe implantátu, korunky či protézy

Chýbajúci zub je potrebné nahradiť. Aké sú teda možnosti? Pokiaľ nemáte možnosť používať bežné alebo snímateľné zubné náhrady, prichádza na rad implantát. V našej ambulancii pracujeme len s takými, pri ktorých je najvyššia pravdepodobnosť zakorenenia a nedochádza k riziku infekcie.

Implantáty zabezpečia nielen obnovu schopnosti lepšieho spracovania potravy a možnosti lepšie si jedlo vychutnať, ale dodá vám stratené sebavedomie, mladší vzhľad a úsmev, s ktorým, ako veľmi dobre vieme, ide hneď všetko o čosi jednoduchšie.