Zubné korunky využívame v stomatológii ako náhradu prirodzeného zuba, a to plnohodnotne. Pristupujeme k tomu v prípade, že bol zub z väčšej časti poškodený. Korunka môže byť pre vás výhodná aj v situáciách, keď ide o estetický problém. Korunky majú, samozrejme, aj ochrannú funkciu, keďže obklopujú zub z každej strany, čím sa zabraňuje ďalšiemu poškodeniu.

Je potrebné dodať, že sú vyrábané na mieru a je na nerozoznanie od zdravých zubov. Na výber je hneď niekoľko možností: kovokeramická korunka, ktorá je cenovo najvýhodnejšia, no od keramických či zirkónových sa odlišuje vzhľadom. Sivý krúžok, ktorý predstavuje kovovú štruktúru, je preto neprirodzený a nevhodný napríklad na predné zuby. Medzi tie najobľúbenejšie korunky, ako sme už spomínali, patria keramické a zirkónové. Poďme si ich teda priblížiť o čosi viac…

Prvou výhodou keramických koruniek je ich vzhľad. Žiadne sivé krúžky v okolí ďasien, čo z estetického hľadiska považujeme ako veľkú výhodu, najmä čo sa týka predných zubov. Keďže sa v nej nenachádza žiadny kov, nie je pre telo toxická. Samozrejmosťou je úprava na mieru, preto váš úsmev môže byť presne taký, ako si želáte.

Zirkónové zubné korunky predstavujú kombináciu pozitívnych vlastností keramických a kovových koruniek. Sú rovnako silné ako kovové a rovnako prirodzene vyzerajúce ako keramické. A keďže sa v nich nenachádza kov, sú vhodnou alternatívou, avšak treba počítať s vyššou sumou. Vzhľadom na to, že zirkón je veľmi silný, je menej pravdepodobné, že sa vám korunka časom poškodí. Majú aj dlhšiu životnosť.

Mám záujem o zubnú korunku. Aký je teda postup?

V prvom rade je potrebné absolvovať konzultáciu, kde zistíme, aké ú vaše predstavy a dohodneme sa, aký tvar, farba a dĺžka je pre vás najvhodnejšia. Pokročilá moderná technológia taktiež umožňuje vytvorenie tzv. makety, ktorá vám pomôže vo vizualizácii toho, ako váš úsmev bude vyzerať. Po konzultácii nasleduje vyhotovenie odtlačku, kde prvým krokom je obrúsenie zubu. Odtlačok sa posiela do laboratória, kde sa korunky na mieru vyrobia. Na zub sa zatiaľ nasadí dočasná korunka, takže nemusíte mať strach, že domov pôjdete s obrúseným zubom. Dočasná korunka plní funkciu trvalého zuba, takže nebudete mať problém s jedlom či rozprávaním.

Po výrobe koruniek, ktorá zväčša trvá týždeň až dva, nás opäť navštívite, aby sme ich mohli nasadiť. Proces nasadzovania trvá ako štandardný zákrok. Po tom, ako odídete z našej kliniky s novým úsmevom, je potrebné nezabudnúť, že o novú korunku, prípadne korunky, je nutné sa patrične starať. Zubnú kliniku musíte navštevovať pravidelne a absolvovať aj dentálnu hygienu, čo zaručí ich dlhú životnosť.

Máte záujem o vyšetrenie alebo konzultáciu? Kontaktujte nás