Jednou z najčastejších príčin návštevy stomatologických ambulancií sú zuby múdrosti a komplikácie s nimi spojené. Tie vznikajú nielen pri normálnom raste, ale najmä pri tom nevhodnom.
Bolesti, nepríjemné pocity či nepohodlie. To všetko ide ruka v ruke s ich rastom. Mnohých trápia aj zápaly či infekcie, keď sa v okolí zuba múdrosti nahromadí potrava a baktérie. Ďalším strašiakom je poškodenie či posunutie okolitých zubov, ktoré s ním susedia. V niektorých prípadoch je zaznamenané aj vytvorenie cysty v okolí zuba, čo si následne vyžaduje chirurgický zákrok. Pokiaľ by sa tento krok zanedbal, mohlo by to viesť k ovplyvneniu skusu, čo by znamenalo ortopedické problémy a nepohodlie v čeľusti.
Potrápiť vás môže aj vtedy, ak ho hygienicky zanedbávate. Zuby múdrosti sú ťažko dosiahnuteľné, a preto je čistenie o čosi komplikovanejšie. V prípade vyššie spomínaných problémov spojených so zubom múdrosti je dôležité, aby ste vyhľadali stomatologickú ambulanciu, kde sa naň bližšie pozrú a vyhodnotia správnu liečbu. Vo viacerých prípadoch je zvolená extrakcia (vytrhnutie) ako tá najvhodnejšia možnosť, ktorá zastaví bolesť a ďalšie komplikácie.
Pokiaľ už máte dohodnutý termín návštevy lekára, tak vám prinášame niekoľko rád, ktoré by bolesť zuba múdrosti mohli aspoň o čosi zmierniť:
- protizápalové lieky: medzi takéto lieky sa radia ibuprofén, ktorý znižuje bolesť aj zápal, avšak treba brať ohľad na dávkovanie,
- oplachy ústnej dutiny: na oplach môžete použiť teplú vodu so soľou, čo zníži zápal a zabraňuje aj infekcii,
- teplé či studené obklady: na postihnutú oblasť prikladajte teplý, prípadne studený obklad na aspoň 20 minút niekoľkokrát denne, čo môže pomôcť znížiť zápal a aj bolesť,
- lokálne anestetikum: môže byť vo forme gélu alebo spreja – dočasne zníži bolesť.
Všetky tieto „domácke“ metódy však neriešia problém, preto je to len dočasná pomoc, kým sa nedostavíte priamo na stomatologickú ambulanciu, kde sa problém riadne vyrieši.