Jedným z najbežnejších strachov je aj ten zo zubára. Najčastejšie je spojený so zlou skúsenosťou či s obavami z bolesti. V tomto článku vám prinášame niekoľko rád, ako tento strach prekonať.

Veľakrát máme možnosť aj na našej klinike byť svedkami panického strachu zo zubára, ktorý je veľmi intenzívny a obmedzujúci. V tomto článku vám prinášame niekoľko rád, ako tento strach prekonať.

Najdôležitejší je vhodný výber kliniky

Dôležitým faktorom je vhodný výber kliniky, ktorá má za sebou roky praxe a má v tíme odborníkov na jednotlivé oblasti stomatológie. Dental Atelier je príkladom komplexnosti služieb zubnej kliniky – všetky stomatologické služby pod jednou strechou a, samozrejme, pod dohľadom kvalifikovaných odborníkov. Modernosť a vybavenosť kliniky má výrazný dopad na kvalitu poskytovaných služieb, čím sa aj pýšime a zároveň odlišujeme od ostatných kliník.

Komunikácia

Je veľmi dôležité, aby stomatológ so svojim pacientom otvorene komunikoval o obavách aj strachu. V Dental Atelier sme zvyknutí na takéto reakcie a máme voči takýmto prípadom veľkú dávku empatie a porozumenia. Zároveň sme ochotní poskytnúť podporu a pochopenie a pacienta ubezpečil, že naše procedúry sú bezbolestné, čím si budujeme dôveru.

Krok po kroku

Pokiaľ sa snažíte váš strach prekonať, radíme ísť na to postupne. Skúste si u nás zarezervovať termín napríklad na vstupné vyšetrenie, dentálnu hygienu, panoramatický röntgen či CT. V ďalšej návšteve, keď sa presvedčíte, že návšteva je bez komplikácií, sa môžete postupne presunúť na zložitejšie úkony.

Relaxačné techniky a odborná pomoc

Nie je vôbec hanbou ani ponížením, ak pri prekonávaní strachu navštívite odbornú pomoc, ktorá vám aj pomocou relaxačných techník či terapie pomôže zbaviť sa strachu z návštevy zubnej kliniky.

Nebuďte v tom sami

Ak vás návšteva zubnej kliniky očakáva a máte možnosť vziať so sebou na morálnu podporu niekoho z blízkych priateľov či rodinu, urobte tak. Niekedy je veľmi nápomocné, ak máte pri sebe niekoho, komu dôverujete, v momente, keď sa cítite zraniteľne či ohrozene.

Je dôležité poznamenať, že strachu zo zubára je potrebné čeliť, pretože zanedbanie odbornej starostlivosti o ústnu dutinu môže časom viesť k veľkým problémom so zubami a ďasnami.