K zápalu ďasien dochádza vtedy, keď sa nahromadí plak z baktérií na povrchu zubov a pod ďasnami. Tie sú následné opuchnuté a pokiaľ sa zuby pravidelne nečistia aj zubnou niťou, premenia sa na tvrdý zubný kameň. Výsledkom tohto procesu je dráždenie ďasien a ich zápal.

K zápalu ďasien zvykne prispieť aj nesprávna ústna hygiena či fajčenie, ktoré znižuje prietok krvi do ďasien a oslabuje imunitný systém. Zápaly v ďasnách môžu spôsobiť hormonálne zmeny, napríklad počas tehotenstva, menštruácie alebo menopauzy, ale aj stres či zlé stravovanie.

Nech je to už čokoľvek, čo zápal spôsobuje, je dôležité navštíviť stomatologickú ambulanciu, kde sa zistí presná príčina a okamžite sa začne s liečbou. Môže to totiž prejsť do väčších problémov ako parodontitída.

 

Ako predísť zápalu ďasien?

Tým najlepším riešením je prevencia. Základom je dôkladné čistenie ústnej dutiny, a to aj za pomoci medzizubnej kefky a nití. Potraviny sa často usádzajú v medzizubných priestoroch, kde vzniká miesto ako stvorené pre baktérie. Netreba zabúdať ani na oplachovanie úst, či už soľnou vodou alebo antiseptickou ústnou vodou, ktoré znižujú zápal a možnosť infekcie.

Čo sa týka domácich pomocníkov, môžete si dočasne pomôcť protizápalovými liekmi ako ibuprofen, no dôležité je vyhnúť sa podráždeniu s tvrdými štetinami zubnej kefky alebo agresívnym čistením. Medzi potraviny, ktoré zápalu vytvárajú ideálne miesto, zaraďujeme sladkosti a kyslé jedlá. V prípade pretrvávajúcich problémov s ďasnami je podstatná pravidelná návšteva zubnej kliniky, kde sa nastaví liečba na mieru.