Určite každý z nás už zažil bolesť zuba. Podobu môže mať rôznu, niekedy ide o pulzujúcu, tlmenú a niekedy o bodavú a intenzívnu bolesť. Mnohí z nás indikujú tento typ bolesti ako jeden z najnepríjemnejších. Ako každá bolesť, môže znamenať niekoľko príčin – citlivosť na chlad, odhalený kŕčok, zubný kaz, strata výplne, u detí napríklad prerezávanie a u žien sa počas tehotenstva vyskytuje tiež krátkodobá bolesť zubov.

V takýchto prípadoch je prvým krokom návšteva stomatologickej ambulancie, kde stomatológ vie presne určiť, o akú príčinu ide a následne navrhne liečbu, ktorá bolesť odstráni. Čím dlhšie čakáte, tým sa ťažkosti pravdepodobne pretavia do tých väčších. Stomatologickú ambulanciu je potrebné navštíviť už v začiatkoch, hoci sa vám zdá, že tá bolesť nie je príliš vážna a akútna.

Aj napriek tomu, že lieky proti bolesti neriešia príčinu, na veľmi akútnu bolesť, kým sa dostavíte ku doktorovi, môžete užiť liečivá s obsahom analgetických látok ako napríklad ibuprofen, paracetamol či propylfenazón. Sú dostupné vo forme kapsúl, prášku a tabliet.

Bolesť po vytrhnutí zuba: ako dlho trvá a ako s ňou bojovať?

Pokiaľ bolo potrebné vykonať chirurgickú extrakciu zuba (trhanie), tesne po zákroku sa dostaví bolesť aj s opuchom. Táto bolesť zväčša trvá niekoľko dní, no rátajte s tým, že prvých 24 hodín je najintenzívnejších. O tom, čo by ste mali vedieť o extrakcii a ako prebieha, nájdete v našom predchádzajúcom článku: Extrakcia zuba: Čo by ste mali o trhaní zuba vedieť a aký je jeho postup?

Stomatológ vás, samozrejme, oboznámi, čo vás po extrakcii čaká a dá vám aj jasné pokyny, ako s bolesťou v nasledujúcich dňoch naložiť. Proces hojenia trvá približne 4 až 7 dní, no ten čas viete urýchliť aj pomocou liekov proti bolesti a opuchu, ktoré sme spomínali vyššie. Na znecitlivenie a zmiernenie opuchu pomôže aj studený obklad, ktorý môžete aplikovať na vonkajšiu stranu tváre – v časti, odkiaľ bol zub vytrhnutý. Minimalizujte tiež fyzickú aktivitu a doprajte si odpočinok. Čo sa týka jedla, snažte sa v týchto dňoch vyhýbať káve, kofeínu a alkoholu, ktoré vo všeobecnosti spomaľujú hojenie. Vyhnúť by ste sa mali aj malým semienkam, ktoré by sa mohli usadiť v rane.

Zahryzol/-a som do jedla a pocítil/-a bolesť. Čo teraz?

Ak ste pocítili bolesť pri zakusnutí, môže to indikovať kaz, parondontitídu, zlomený zub, prípadne absces alebo aj cystu. Pokiaľ máte v mieste zubný kaz, je pravdepodobné, že sa dostal hlbšie a zasiahol miesto, kde sa nachádzajú nervy. V takejto situácii je dôležité čím skôr kontaktovať zubnú kliniku, kde navrhnú liečbu a zistia, či je potrebné liečiť koreňové kanáliky, spraviť výplň, odstrániť zub chirurgicky, alebo navrhnúť iný liečebný postup, ktorý bolesť odstráni. 

Bolesť pod plombou alebo korunkou naznačuje jasný problém

V prípade, ak sa vyskytne bolesť pod plombou alebo korunkou, môže ísť o infekciu, ktorá vznikla kvôli kontaktu s baktériami. V stomatologickej ambulancii je potrebné plombu alebo korunku odstrániť a zub ošetriť. Existujú tiež situácie, keď materiál použitý pri výplni alebo korunkách spôsobil pacientovi alergickú reakciu a podráždenie, čo napokon viedlo k bolesti. Stomatológ následne navrhne vhodnú liečbu – náhradu plomby či korunky, antibiotiká na liečbu prípadnej infekcie a postupy na zmiernenie bolesti.

Bolesť po endodoncii a vŕtaní

Po stomatologickom vyšetrení zahŕňajúcim vŕtanie alebo endodonciu (čistenie kanálikov) sa u pacienta môže vyskytnúť bolesť. Spôsobiť ju vie odstránenie ochrannej časti počas vŕtania, keďže sa viac odhalí dentín (zubovina) a zub je viac citlivý na chlad či teplo.

Berte na vedomie, že zákroky v ambulancii sa konajú bezbolestne kvôli použitiu anestézie, ktorá časom vyprchá a bolesť alebo nepríjemné pocity sa môžu prejaviť. Dôležité však je, aby stomatológ, ktorý vám vykonával endodonciu či iný zákrok, pri ktorom sa do zuba zasahovalo, vedel o tom, že po návšteve ambulancie zažívate bolesť a navrhne vám tú najvhodnejšiu a najrýchlejšiu možnosť odstránenia bolesti.