Čo je to mŕtvy zub: ako prebieha liečba, o komplikáciách a o tom, či môžeme naň nasadiť korunku

Označením mŕtvy zub znamená, že už nie je živý a vo vnútri sa nenachádza mäkké tkanivo (dreň) obsahujúce nervy a cievy. Dôvodom toho, že zub je mŕtvy, môže byť zápal, nevyhnutné zubné procedúry, do ktorého patrí aj čistenie kanálikov (endodoncia).

Aj keď sa zub považuje za mŕtvy, môže stále spôsobovať bolesť či nepríjemné pocity kvôli strate živého tkaniva. Medzi najčastejšie príznaky mŕtveho zuba patrí okrem bolesti aj citlivosť na teplé či studené, nepríjemný zápach alebo chuť, čo má za následok infekcia.

Zriedkavo sa vyskytujú aj výrony, vredy na ústnej dutine, keď sa infekcia šíri. Medzi viditeľné znaky mŕtveho zuba patrí zmena farby na tmavšiu, čo spôsobuje neprítomnosť krvného obehu.

Dá sa mŕtvy zub liečiť?

V prípade, že sa váš zub považuje za mŕtvy, je potrebné odstrániť mŕtvu zubnú dreň, ošetriť koreňové kanáliky, čím sa zachová aj funkčnosť zuba.

Môže sa vytvoriť zápal v mŕtvom zube?

V momente, keď mŕtvy zub stratí zubnú dreň (mäkké tkanivo tvorené riedkym väzivom a prestúpená množstvom krvných a lymfatických ciev a nervových vlákien, pozn. autorky), môžu sa v ňom nahromadiť baktérie, čo vedieť k infekcii a zápalu. Nazývame to aj zubným abscesom. Sprevádza ho ostrá pulzujúca bolesť, ktorá sa zhoršuje pri skuse, napríklad počas jedenia. V okolí sa môže vytvoriť aj opuch zub môže byť citlivý na teplo či chlad. V takomto prípade je nutné nás čím skôr navštíviť, aby sa zub ošetril – odstránením infekcie, endodonciou a prípadným návrhom na zhotovenie korunky.

Je možné dať na mŕtvy zub korunku?

V modernej medicíne je bežnou procedúrou dať na mŕtvy zub korunku. Dôvodom je práve zvýšená krehkosť po endodoncii a tiež náchylnosť na poškodenie. Korunka tým pádom zub prekryje a dodá ochranu a posilnenie. Chceli by sme podotknúť, že korunkou sa nielen zub sfunkční, ale plní aj estetickú (vzhľadovú) funkciu.

Aký je postup nasadenia korunky na mŕtvy zub?

Ako prvé odstránime časti poškodeného zuba a povrch pripravíme. Kým sa odtlačok na vytvorenie novej korunky pošle do laboratória, pripravíme (ak je potrebné) dočasnú korunku. Po tom, ako z laboratória doručia na mieru vytvorenú korunku, tak ju pomocou dentálnej cementácie upevníme na mŕtvy zub. Samozrejmosťou sú aj pokyny o tom, ako sa máte o korunku starať.